انجمن بین المللی غواصان نایتروکس و تکنیکال آمریکا

قبلی
خدمات غواصی و زیر سطحی
خدمات غواصی و زیر سطحی
مشاهده
تخصص های غواصی
تخصص های غواصی
مشاهده
دوره های آموزش غواصی
دوره های آموزش غواصی
مشاهده
۱۳۹۴/۹/۲۶ پنج شنبه
(1)
(0)
انجمن بین المللی غواصان نایتروکس و تکنیکال آمریکا
انجمن بین المللی غواصان نایتروکس و تکنیکال آمریکا

انجمن بین‌المللی غواصان نایتروکس و فنی

(به انگلیسی: International Association of Nitrox and Technical Divers) یا (IANTD) سازمانی در ارتباط با ارائه آموزشها و صدور گواهینامه‌های غواصی با نایتروکس و غواصی فنی است.مقر این سازمان در آمریکا است.

تاریخچه

این انجمن توسط دیک روتکوسکی، سرپرست سابق غواصی اداره ملی اقیانوس و جوی آمریکا (NOAA) در سال 1985 تشکیل شد و اقدام به آموزش دوره‌های نایتروکس به غواصان ورزشی نمود.دیک روتکوسکی برای دکتر ولز، مدیر آموزش غواصی در NOAA نیز کار کرده بود. وی این انجمن را از طریق سمت خود در NOAA توسعه داد.

در سال 1992 تام مونت به ریاست و مدیریت عامل این شرکت انتخاب و نام سازمان را به انجمن بین المللی غواصان نایتروکس و فنی (IANTD) تغییر داد. همزمان با آن، انجمن اروپایی غواصان فنی نیز با این مجموعه ادغام شد که مدیر آن بیلی دینز مدتی به عنوان مدیر IANTD خدمت کرد.این سازمان برای اولین بار به ارائه آموزش‌های بین المللی برای غواصان فنی (تکنیکال دایورز) پرداخت.

در سالهای اولیه روند توسعه شرکت به سختی پیش می‌رفت و با توجه به آنکه برنامه آموزشی غواصی با نایتروکس و ارائه گواهینامه استفاده از هوای غنی شده (نایتروکس) توسط برخی از سازمانهای دیگر مانند BSAC نا امن معرفی شده بود،این شرکت با سرعتی بسیار آهسته به زندگی خود ادامه می‌داد، با این حال از سال 1985 تا فوریه 1992 با حمایت موسسه هایپرباریکس بین المللی از این سازمان نگهداری شد. در سال 1991 تام مونت و دیک روتکوسکی در IANTD برای اولین بار به ارائه برنامه‌های آموزشی همه جانبه غواصی فنی مانند (نایتروکس پیشرفته، غواصی عمیق، غواصی فنی،غواصی در غار ،نورموکسیک، تری میکس و سیستمهای ری بریزر) و همچنین غواصی آزاد پرداختند.

غواصی فنی :
اصطلاح غواصی فنی را نخستین بار مایکل مندونو که سردبیر مجله غواصی آکواکورپس (در حال حاضر از بین رفته)بود بکار گرفت.

اما مفهوم اصطلاح غواصی فنی درگیر شدن غواصان در برخی فعالیتهای غواصی است که معمولاً فراتر از محدودیتهای مجاز غواص تفریحی برشمرده میگردند به عنوان مثال در غواصی فنی برای رسیدن به عمق دلخواه غواصان از محدوده مجاز عمق (42 متر) پا فراتر می‌گذارند.

غواصی فنی (که گاهی به عنوان غواصی تکنیکال نامیده می‌شود)غواصی است که بیش از غواصی تفریحی نیاز به آموزشهای پیشرفته، تجربه گسترده، تجهیزات تخصصی و اغلب تنفس گازهای دیگر تنفسی غیر از هوا و یا نایتروکس دارد.

یکی از مواردی که بر اساس آن و به طور کلی توافق شده است آن است که هر غوصی که در آن پارامترهائی مانند وجود سقف بالای سر مانع از امکان بالا آمدن عمودی امن و صعود مستقیم به سطح آب گردد باید خارج از محدوده غواصی تفریحی در نظر گرفته شود. بنابر این غواصی در چنین محیطهائی نیاز به آموزش های تخصصی همراه با صدور گواهینامه های پیشرفته دارد که شامل موارد زیر است :

غواصیهای نیازمند به برداشت فشار(که در آن جذب گاز نیتروژن در بافت های بدن غواص مانع صعود امن و مستقیم و بدون توقف برداشت فشار میگردد)

غواصی در غار،آبهای یخ زده و یا کشتیهای غرق شده که نفوذ در محل مورد نظر (در یک غار و یا کشتی غرق شده و یا در زیر یخ) مانع صعود مستقیم به سطح میگردد.
سازمان ملی اقیانوسی و جوی NOAA غواصی فنی را اینگونه تعریف می‌کند : "غواصی فنی واژه ای است مورد استفاده برای توصیف تمامی روش های غواصی که بیش از محدودیت های تحمیل شده بر عمق و یا زمان غوطه وری غواصی تفریحی اعمال میگردد.غواصی فنی اغلب مستلزم استفاده از مخلوط گاز ویژه تنفسی (به غیر از هوای فشرده)است."
نوع مخلوط گاز استفاده شده با درنظر گرفتن حداکثر عمق، یا طول زمانی که غواص در نظر دارد در زیر آب باقی بماند تعیین می‌شود در حالی که بیشترین عمق توصیه شده برای غواصی تفریحی 130فوت است،غواصان فنی ممکن است در محدوده میان 170 تا 350 فوت و گاهی اوقات حتی عمیق تر غواصی کنند .
در غواصی فنی تقریباً همیشه نیاز به یک یا چند "توقف" اجباری رفع فشار پیش از بالا آمدن به سطح دارد و پس از صعود غواص نیازمند مراقبتهای خاصی است.

وجود فضای سرپوشیده و عدم امکان رسیدن مستقیم به سطح در فعالیتهای زیر سقف فیزیکی بوجود می‌آورد:

  • غواصی غار - نفوذ و غواصی درون غارها.
  • غواصی عمیق - غواصی در عمقهای بسیار زیاد.
  • غواصی درآبهای یخ زده - غواصی در زیر سطوح یخ.
  • غواصی درکشتیهای غرق شده - غواصی و نفوذ به درون بدنه کشتیهای غرق شده.

مخلوط گازها

 
غواصان فنی برای انجام غواصی در فیلیپین آماده میشوند.

غواصی فنی ممکن است با استفاده از مخلوطی از گازهای تنفسی به غیر از هوا مانند trimix، هلیوکس و هلی ایر. تنفس هوای معمولی (با 21 درصد اکسیژن) در اعماق بیشتر از 180 فوت (55 متر) خطر مسمومیت با اکسیژن را دارا و مرگبار است. اولین نشانه مسمومیت اکسیژن معمولاً تشنج بدون هشدار است که معمولاً به مرگ می‌انجامد،البته گاهی اوقات غواص ممکن است علائمی هشدار دهنده قبل از تشنج حس کند که می‌تواند: توهم شنوایی و بصری، حالت تهوع، انقباض ناگهانی (به خصوص در صورت و دستها)، تحریک پذیری و نوسانات خلق و خوی و سرگیجه باشد. همچنین با افزایش فشار و عمق نیتروژن تبدیل به مخدر میشود و در نتیجه کاهش توانایی برای واکنش نشان دادن و یا فکر کردن را به دنبال دارد. با اضافه کردن گاز هلیم به مخلوط تنفسی غواصان می‌توان این اثرات را کاهش داد زیرا هلیوم خواص مشابه را در عمق ندارد. در این مخلوط گاز همچنین می‌توان میزان اکسیژن را به منظور کاهش خطر مسمومیت با اکسیژن کاهش داد.در این هنگام اکسیژن به زیر 18 درصد کاهش می‌یابد که به نام ترکیب هیپوکسی شناخته شده است و میتوان آن را به عنوان گاز تنفسی بطور امن استفاده کرد.

نایتروکس یکی دیگر از مخلوط گازی مشترک است، ولی به دلیل بالا بودن میزان اکسیژن در آن برای غواصی عمیق استفاده نمی‌شود. افزایش درصد اکسیژن در نایتروکس باعث بالا رفتن میزان جذب اکسیژن و کاهش جذب نیتروژن در بدن غواص میگردد.همچنین میزان کم درصد نیتروژن امکان انجام تعداد بیشتری غوص و غواصی های متعددی را نسبت به هوای تنفسی معمولی بوجود می‌آورد. محدوده عمق نایتروکس بستگی به درصد اکسیژن استفاده شده در آن دارد و استفاده از نایتروکس نیاز به آموزش های بیشتر و دانش لازم به منظور استفاده بی خطر و درک اثرات این گازها بر روی بدن در غواصی دارد.
غواصان فنی ممکن است از تجهیزات غواصی غیر معمول استفاده کنند. به طور معمول، غواصی فنی طولانی تر از مدت متوسط غواصی تفریحی است.غواصان فنی معمولاً حامل حداقل دو تانک،هر کدام با رگولاتور جداگانه خود میباشند.امروزه غواصان با استفاده گسترده از دوباره تنفس گر ها که امکان حمل و نقل آسانتری نسبت به غواصی با تانکهای متعدد دارد مدت زمان و کار آئی غواصی خود را افزایش می‌دهند.

دوره های IANTD در ایران :
دوره های بین المللی و فنی IANTD توسط استاد مهدی عزیزی به عنوان کورس دایرکتور این سیستم، وارد ایران شده است. با تربیت مدرسان مجرب این رشته در ایران، هم اکنون دوره های مختلف گرایش IANTD از سطوح مبتدی تا دایو مستر، نایتروکس، ادونس نایتروکس، ساید مونت و همچنین دوره های فنی گاز های مخلوط و هلیوکس و ترایمیکس و گرایش های ویژه و خاص و همچنین عمق زیاد در داخل و خارج کشور برگزار می‌گردد .
شما هم اکنون می‌توانید با انتخاب این سیستم بروز و قوی آموزشی، دوره های غواصی خود را طی کرده و از IANTD آمریکا مدارک بین المللی دریافت کنید .حتی اگر در سیستم های دیگر آموزش دیده اید و مدرک دارید؛ میتوانید دوره های خود را در IANTD ادامه داده و تا سطوح مدرسی پیش روید .
در صورت علاقمندی به غواصی های خاص، نایتروکس، گازهای مخلوط و عمق زیاد و تکنیکی، IANTD به عنوان قوی ترین مبدع این سیستم ها در جهان آماده پذیرش شماست .

داود شهدوستی

IANTD INSTRUCTOR

 

تلفن های ثبت نام : 09120723230 - 09353406305

IANTD ،
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

1 نظر